FC Barcelona

29 listopada 1899 pasjonujący się futbolem 22-letni Szwajcar Hans Gamper wraz z grupą przyjaciół zebranych w sali gimnastycznej Gimnasio Solé, przy barcelońskiej ulicy La Rambla utworzył Foot-Ball Club Barcelona. Angielskie pochodzenie nazwy nie jest zbiegiem okoliczności, ponieważ pierwszy prezes klubu, Walter Wild i jego koledzy John Parsons i Wiliam Parsons pochodzili z Wielkiej Brytanii.

Plik:Player FC Barcelona 1903 year.jpg

Pierwszym prezesem Football Club Barcelona został Walter Wild, wybrano bordowo-granatowe barwy i herb, którym stał się herb miasta. Pierwsze składki członkowskie wynosiły 2 pesety. Już dziesięć dni po założeniu klubu, 8 grudnia 1899 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz. Przeciwnikami byli Anglicy, którzy wygrali 1-0. Co ciekawe, składy obu drużyn były wtedy dziesięcioosobowe. Do dziś istnieje archiwalny numer katalońskiego pisma „La Vanguardia” zawierający obszerną relację z tego spotkania. Swoje pierwsze zwycięstwo drużyna odniosła 25 grudnia wygrywając 3-1 z lokalnym zespołem Catala FC. Po tej wygranej zdecydowano się, że drużyna zasługuje na swoje własne boisko. Pierwsze derby Katalonii rozegrano 23 grudnia 1900 roku. Przeciwnikiem była studencka wtedy drużyna Sociedad Espanola de Futbol, znana dziś pod nazwą Espanol. W pierwszym meczu w XX wieku drużyna rozegrała mecz o Puchar ufundowany przez Alfonso Macaya. W całym pucharze Barcelona zajęła drugie miejsce, ale już w następnej edycji triumfowała strzelając wtedy 60 bramek, a tracąc jedynie 2. 13 maja 1902 roku to data pierwszego meczu rozegranego poza granicami Katalonii. Przeciwnikiem był wtedy nowo powstały klub Madrit FC znany dziś jako galaktyczny Real Madryt. W 1916 drużyna ze stolicy Hiszpanii odwiedziła Katalonię gdzie doznała dotkliwej porażki 3-0, a jednym z napastników madryckiej drużyny był Santiago Bernabeu. Rok 1923 to ciężki okres dla piłkarzy i działaczy Barcelony. Wtedy to władze krajowe skutecznie zwalczały rosnący w siłę ruch separatystyczny, mający swoje korzenie w Katalonii właśnie. Władze Hiszpanii zakazały używania języka Katalońskiego wywieszania flag katalońskich. Gdy w 1924 roku oddano do użytku nowo wybudowany stadion, już po pierwszym meczu zamknięto go na 4 lata, dlatego że podczas spotkania palono flagi hiszpańskie i zagłuszano gwizdami hymn, od którego rozpoczynało się spotkanie. W 1940 roku w klub mocno ingerował gen. Franco zmuszając do zmiany jego nazwy na bardziej hiszpańsko brzmiące Club de Futbol Barcelona. Powrót do dawnej nazwy i zniesienie zakazu wywieszania katalońskich flag miało miejsce dopiero po jego śmierci w 1975 roku. Gdy w latach 50-tych władze dowiedziały się, że do Barcelony ma przejść jeden z najlepszych ówcześnie piłkarzy na świecie Alfredo Di Stefano robiły wszystko by nie dopuścić do tego transferu. Rozpoczęto więc renegocjacje kontraktu, za klub docelowy stawiając Real Madryt, który uważano wtedy za prawdziwie hiszpański. Pod niemałym naciskiem Franco cały zarząd Barcelony podał się do dymisji a Di Stefano ostatecznie stał się piłkarzem Madrytu. 28 listopada 1954 roku rozpoczęto budowę nowego stadionu Barcelony, Camp Nou, a we wrześniu 1957 roku rozegrano na nim mecz inauguracyjnym, w którym przeciwnikiem Barcelony była Warszawska Legia. Mecz zakończył się wynikiem 4-2 dla Barcelony. W 1960 roku najlepszy zawodnik „dumy Katalonii” Luis Suarez został uznany najlepszym piłkarzem Europy i zdobył Złoty But, co zapoczątkowało późniejsze liczne indywidualne odznaczenia dla piłkarzy tego klubu. 13 sierpnia 1973 roku Barcelona kupiła za 922.000 funtów Johana Cruijffa z Ajaxu Amsterdam. Zawodnik miał też do wyboru Real Madryt, lecz wybrał Barcelonę. Swoją decyzję argumentował już w pierwszym udzielonym wywiadzie, w którym stwierdził, że nie będzie grał w klubie, który sympatyzował z reżimem gen.Franco. W 1978 roku prezesem klubu został Josep Luis Nunez, który najdłużej utrzymał się na tym stanowisku, bo aż 22 lata. Na potrzeby mistrzostw świata, w 1981 roku powiększono trybuny Camp Nou do ok. 120 tysięcy miejsc, a rok później w 1982 do Barcelony przybył papież Jan Paweł II i odprawił na stadionie mszę świętą. W tym roku pozyskany został również fenomenalny Diego Maradona, który jednak nękany licznymi kontuzjami po dwóch latach został sprzedany do włoskiego Napoli. Przez kolejne lata do Barcelony przybywali tak znani piłkarze jak Ronald Koeman, Michael Laudrup, Christo Stoiczkov, Antoni Zubizaretta, Luis Enrique, Fernando Couto czy Vitor Baia. Dziś Barcelona to jedna z najlepszych drużyn na świecie, walcząca o najwyższe laury, a jej legenda rozwija się nadal.